"Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw" - Nicola Tesla (1856-1943)

3.10.2023

Chcesz pompę ciepła i obawiasz się fuszerki? Sprawdź te rzeczy


Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze w Polsce, także w przypadku osób pozbywających się przestarzałych kotłów na paliwa stałe. W jaki sposób przeprowadzić wymianę źródła ciepła, by nie narazić się na fuszerkę lub oszustwo? Jak wybrać urządzenie? Czy każdy budynek nadaje się do instalacji pompy ciepła?

https://www.onet.pl/informacje/smoglabpl/chcesz-pompe-ciepla-i-obawiasz-sie-fuszerki-sprawdz-te-rzec...

3.07.2023

Zrobili audyty w ośmiu domach. Roczne oszczędności do 21 tys. zł

Polski Alarm Smogowy podsumował akcję, w ramach której w ośmiu domach przeprowadzono audyty energetyczne. Jakie płyną z nich wnioski? Ocieplenie domu i wymiana nieefektywnego źródła ciepła to inwestycja przynosząca wymierne korzyści. Sam audyt energetyczny to z kolei źródło cennych informacji odnośnie tego, co musimy zrobić, by oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

https://bit.ly/3PGfN7v

16.05.2022

Projekt RESINDUSTRY

W dniach 27 – 28 kwietnia br. odbyło się VII Międzynarodowe Spotkanie partnerów i interesariuszy RESINDUSTRY, którego gospodarzem było Ministry of Gozo, partner maltański.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zagranicznych partnerów oraz interesariuszy projektu z Czech, Hiszpanii, Finlandii, Austrii, Estonii, Gozo w Republice Malty i Polski, a także interesariusze, reprezentujący firmy z branży energii odnawialnej.
Spotkanie na Malcie było dobrą okazją do dyskusji nad wstępnymi założeniami Planu Działania dla Świętokrzyskiego, który obejmuje pięć głównych przedsięwzięć koncentrujących się na wpływie zdobytej wiedzy i doświadczeń w innych krajach partnerskich na ewentualne zmiany w nowym programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027. Alokacja w Priorytecie 2 Region przyjazny środowisku wynosi ponad 350 mln euro.
Trade-Off jest interesariuszem w programie RES Industry

31.01.2021

UWAGA OFERTA !  WYKONUJEMY AUDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW

Coraz mniej czasu na wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku nakłada na duże przedsiębiorstwa obowiązek przeprowadzenia audytu przedsiębiorstwa. Termin zgłoszenia wykonania audytu do URE: 30.09.2021r.

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa obejmuje minimum 90% zużycia energii (wszystkich nośników) + transport.

Dzięki zbadaniu źródeł, które zużywają przynajmniej 90% całej energii w firmie, można pozyskać kluczowe informacje na temat sposobu wykorzystywania w niej energii. Pozwoli to wskazać właściwe zapotrzebowanie na nośniki energii, a także dowiedzieć się, gdzie można uzyskać oszczędności w zakresie zużycia energii. A to z kolei przyczyni się do obniżenia długofalowych kosztów działalności przedsiębiorstwa.

Duże przedsiębiorstwo to podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który w dwóch ostatnich latach obrotowych (licząc osobno dla każdego roku) przekroczył w którymkolwiek z nich:

  • zatrudnienie 250 lub więcej osób (w przeliczeniu na pełne etaty niezależnie od formy zatrudnienia)

lub 

  • sumę bilansową równą lub większą od 43 mln € lub roczny obrót równy lub większy od 50 mln € 

Duże przedsiębiorstwo  zobowiązane jest do przeprowadzenia audytu co 4 lata. Niedopilnowanie tego obowiązku grozi karą do 5% rocznego obrotu.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa musi zostać przeprowadzony przez podmiot niezależny, tj. bądź zewnętrznych ekspertów, posiadających wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu takiego audytu, bądź przez ekspertów audytowanego przedsiębiorcy, pod warunkiem że nie są oni bezpośrednio zaangażowani w audytowaną działalność tego przedsiębiorcy.

Z obowiązku wykonywania audytów energetycznych przedsiębiorstwa raz na 4 lata zwolnione będą tylko przedsiębiorstwa posiadające wdrożony i certyfikowany system zarządzania energią określony we właściwych normach (norma ISO 50001) lub system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami EMAS, jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.

W przypadku pozostałych podmiotów (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) oferujemy również przygotowanie dokumentów aplikacyjnych (w tym audytów energetycznych) o finansowanie (zwrotne i bezzwrotne) ze środków krajowych (NFOSiGW, WFOSiGW) oraz UE.


Zapraszamy do współpracy !


117401290_2218456298300148_2755318940962521043_ojpg


21.10.2020

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, tak aby zwiększyć udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym województwa świętokrzyskiego.

Współpracujemy z Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w międzynarodowym projekcie RESINDUSTRY.
Projekt RESINDUSTRY dotyczy wykorzystania źródeł energii odnawialnej w przemyśle, a jego głównym celem jest wypracowanie dobrych praktyk w kierunku zwiększenia niezależności energetycznej sektora przemysłu UE poprzez większy udział OZE.
Niezwykle istotne jest również zwiększenie konkurencyjności przemysłu poprzez obniżenie rachunków za energię.

W październiku odbyły się warsztaty dla partnerów projektu
#Resindustry z zakresu zastosowań odnawialnych źródeł energii w przemyśle.

Tomasz Fiszer, właściciel firmy Trade-Off, przedstawił partnerom projektu proces przygotowania oceny regionalnej (na podstawie oceny przygotowanej dla województwa świętokrzyskiego), która stanowi podstawową część planu działań w regionie w celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w przemyśle.

Warsztaty zostały podzielone na trzy części. W pierwszej części omówiono przebieg procesu inwestycji i zarządzania energią.
W drugiej części partnerzy projektu omówili niektóre aspekty analiz rynkowych w swoich regionach.
Podczas trzeciej części Master Class, ekspert opowiadał o działaniach z zakresu efektywności energetycznej, prowadzących do jak najlepszego wykorzystania OZE w przemyśle.

Więcej informacji tutaj: http://bit.ly/3j0TVBE

Tomasz Fiszer from Trade-Off co., Poland is lecturing RESINDUSTRY consortium  about #RegionalAssessment (RA)  learning about #RES potential, relevant data and quality of measures .

122134562_373157424095420_5145957222208854502_ojpg


WYRÓŻNIENIE ZA ZASŁUGI WE WSPIERANIU I UPOWSZECHNIANIU IDEI EKOENERGETYKI

Kapituła Nagrody Zielonego Feniksa przyznaje firmie Doradztwo Energetyczne Trade-Off Tomasz Fiszer wyróżnienie A.D. 2019 "Za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki" :-)


Forum Green Smart City 2019

Będziemy na Forum ! 

Firma Trade-Off nawiązała współpracę z Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - organizatorem Forum.

Mamy przyjemność być jednym ze sponsorów tego wydarzenia !

Będziemy prezentować swoje usługi, a pierwszego dnia dr inż. Tomasz Fiszer przedstawi w Panelu Zrównoważony Rozwój prezentację pt.:  Pompy ciepła w budynkach użyteczności publicznej. Serdecznie zapraszamy !

Celem corocznego wydarzenia jest wymiana informacji pomiędzy władzami samorządowymi, uczelniami, funduszami ochrony środowiska, NGO, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami Małopolski, wszystkimi zainteresowanymi tematami Smart City oraz inteligentnych technologii dla miast i wiosek (Smart Villages).

Wiecej informacji tu:  https://fgsc.urk.edu.pl/


Energy Forum 2019 rozpoczęte !

"Myśl zielono" to idea przewodnia cyklicznej konferencji, która już po raz trzeci jest organizowana na AGH w Krakowie.
My tam jesteśmy !
Jutro o 12.10 zapraszamy na wykład o efektywnym energetycznie budownictwie !
Jest i będzie ciekawie !


NOMINACJA W KONKURSIE  MODERNIZACJA ROKU & BUDOWA XXI w.


Jest nam miło poinformować, że dostaliśmy nominację  w konkursie MODERNIZACJA ROKU & BUDOWA XXI w.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie w oparciu o audyty energetyczne przygotowane dla Urzędu Miasta w Grybowie oraz projekty wykonane i nadzorowane przez firmę Trade-Off, zostały kompleksowo zmodernizowane kotłownie i instalacje grzewcze.

Zastosowano układ gazowych, powietrznych, absorpcyjnych pomp ciepła (dostarczone przez firmę Gazuno) oraz kolektorów słonecznych.

Roczne oszczędności na ogrzewaniu wyniosły ponad 60 % (zgodnie z w obliczeniami w audycie energetycznym)
w stosunku do analogicznych okresów, kiedy pracowały tradycyjne źródła ciepła - kotły gazowe.

Oszczędności będą jeszcze większe, gdyż rozpoczyna się sezon na optymalne działanie kolektorów słonecznych !

Audyt energetyczny, projekt, nadzór: Trade-Off Doradztwo Energetyczne
Współpraca: EKO-DEKS, 3ECO, Avento Projekty Budowlane
Realizacja: P.U.P.H. OTECH Sp. z o.o. z Gorlic


FARMA FOTOWOLTAICZNA BOBROWA WOLA

Farma fotowoltaiczna Bobrowa Wola koło Dębicy o mocy elektrycznej 378 kW - została uruchomiona. Firma Trade-Off w ramach zarządzania projektem przygotowała i nadzorowała wszystkie procedury formalno - prawne, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę, koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej oraz umowy: przyłączeniową oraz na sprzedaż energii z zakładem energetycznym.


UWAGA ! KONFERENCJA
ZARZĄDZANIE ENERGIĄ W OBIEKTACH KOMERCYJNYCH
KRAKÓW, 28.09.2017

To już druga edycja udanego spotkania z października 2015. Gwarantowany jest wysoki poziom prezentacji. W panelach eksperckich zaszczycą przedstawicie najlepszych firm w Polsce w zakresie inwestowania, architektury, generalnego wykonawstwa, Property i Facility Managementu, projektowania i zarządzania energią. W jednym miejscu otrzymają Państwo kompleksową wiedzę i porównanie różnych aspektów zrównoważonego budownictwa i certyfikacji.  Na pewno będzie to dobrze zainwestowany czas.

Organizator: Delta Controls to światowy producent zintegrowanego systemu BMS, nagrodzonego tytułem „Building Automation System of the Year 2014”. W Polsce znany z wielu renomowanych projektów i nowoczesnych rozwiązań dla Property i Facility Managementu.„Produkt Roku 2015” w Polsce w kategoriach: System Zarządzania Budynkiem (BMS) oraz System Zarządzania Energią (BEMS).


www.konferencja-energia.pl


01.07.2017

UWAGA OFERTA ! 

WYKONUJMY AUDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW

Coraz mniej czasu...

Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku nakłada na duże przedsiębiorstwa obowiązek przeprowadzenia audytu przedsiębiorstwa. Termin zgłoszenia wykonania audytu do URE: 30 września 2017r.

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa obejmuje minimum 90% zużycia energii (wszystkich nośników) + transport.

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej duże przedsiębiorstwo to podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który w dwóch ostatnich latach obrotowych (licząc osobno dla każdego roku) przekroczył w którymkolwiek z nich:

  • zatrudnienie 250 lub więcej osób (w przeliczeniu na pełne etaty niezależnie od formy zatrudnienia)

lub 

  • sumę bilansową równą lub większą od 43 mln € (175,827 mln zł jeśli rokiem obrotowym będzie rok 2015) lub roczny obrót równy lub większy od 50 mln € (204,45 mln zł jeśli rokiem obrotowym będzie rok 2015).

Duże przedsiębiorstwo  zobowiązane jest do przeprowadzenia audytu co 4 lata. Niedopilnowanie tego obowiązku grozi karą do 5% rocznego obrotu.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa musi zostać przeprowadzony przez podmiot niezależny, tj. bądź zewnętrznych ekspertów, posiadających wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu takiego audytu, bądź przez ekspertów audytowanego przedsiębiorcy, pod warunkiem że nie są oni bezpośrednio zaangażowani w audytowaną działalność tego przedsiębiorcy.

Z obowiązku wykonywania audytów energetycznych przedsiębiorstwa raz na 4 lata zwolnione będą tylko przedsiębiorstwa posiadające wdrożony i certyfikowany system zarządzania energią określony we właściwych normach (norma ISO 50001) lub system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami EMAS (System Ekozarzadzania i Audytu), jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.

W przypadku pozostałych podmiotów (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) oferujemy również przygotowanie dokumentów aplikacyjnych (w tym audytów energetycznych) o finansowanie (zwrotne i bezzwrotne) ze środków krajowych (NFOSiGW, WFOSiGW) oraz UE.


Z ciekawszych obiektów, dla których ostatnio wykonaliśmy kompleksowy audyt energetyczny - był KOŚCIÓŁ P.W. NMP I ŚW. MIKOŁAJA Z XIII wieku w Imielnie woj. świętokrzyskie. Projekt jest realizowany w ramach programu priorytetowego NFOSiGW  "Poprawa jakości powietrza
Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie"  w którym beneficencji  na przedsięwzięcia związane z poprawą wykorzystania energii w budynkach mogą otrzymać nawet 95% dofinansowania. Szczegóły na stronie NFOSiGW https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/poprawa-jakosci-...

Bryłę kościoła zakłócają dziś dobudówki (od północy m.in. kaplica barokowa i zakrystia, od południa zaś - kaplica gotycka), zachował się natomiast układ wnętrza (acz nie wiadomo co oddzielało nawę główną od bocznych, wydzielając układ bazylikowy). Imieleński kościół był trójnawową świątynią z prosto zamkniętym, pokaźnym prezbiterium przekrytym dwoma przęsłami sklepienia żebrowego.

Kościół wymurowano z ciosów wapienia pińczowskiego. Z zewnątrz bardzo ładnie zachowała się południowa ściana prezbiterium, z lizenami i zewnętrznym cokołem fundamentu. Nastroju nie zakłócają nawet przeprute w baroku okna. Szczytowa ściana wschodnia prezbiterium jest rekonstrukcją - oryginalna, silnie pęknięta, została rozebrana w 1913 r. i nie zachowała się jej dekoracja.

Źródło:

http://albumromanski.pl/album/imielno-kosciol-pw-n...



W grudniu 2016, zakończyliśmy usługę nadzoru inwestorskiego (na zlecenie Miasta i Gminy Skawina) dla instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w Kompleksie Camena Centrum Kultury i Sportu w Skawinie (moc 30kW) oraz w Szkole Podstawowej w Radziszowie (moc 10kW) w ramach projektów:

- Zadanie nr 1. Zwiększenie efektywności energetycznej budynku Kompleksu Camena Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

- Zadanie nr 2. Zwiększenie efektywności energetycznej Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie w zakresie modernizacji kotłowni, instalacji pompy ciepła, montażu instalacji fotowoltaicznej, budowy centrali wentylacyjnej oraz instalacji i wdrożenia systemu monitoringu i zarządzania zużyciem energii z usługą eksploatacji.

Projekty współfinansowane przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskim Unii Europejskiej.


PODSUMOWANIE ROKU 2016

Zakres działań firmy Trade-Off Doradztwo Energetyczne obejmował m.in.:

1. Audyty energetyczne dla budynków użyteczności publicznej (szkoły, ośrodki zdrowia, budynki sakralne, w tym zabytkowe) - ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, kotły na biomasę, odzysk ciepła)
2. Audyty efektywności energetycznej.
3. Audyty przedsiębiorstw.
4. Projekty budowlano-wykonawcze z zakresu termomodernizacji i zastosowania odnawialnych źródeł energii
5. Plany gospodarki niskoemisyjnej.
6. Studia wykonalności dla inwestycji termomodernizacyjnych i budowlanych.
7. Zarządzanie projektami energetycznymi.
8. Nadzory autorskie i inwestorskie.
9. Analizy śródokresowe i powykonawcze projektów energetycznych.
10. Przygotowane aplikacji o dofinansowanie projektów.
11. Szkolenia z zakresu polityki energetycznej, procesów inwestycyjnych w energetyce, audytingu energetycznego, zastosowania odnawialnych źródeł energii w budownictwie, przemyśle i rolnictwie.


Zapraszamy do współpracy w roku 2017 


2016 

Przygotowujemy w ramach zarządzania projektem, na zlecenie firmy Union Parts Sp. z o.o. - farmę fotowoltaiczną Bobrowa Wola koło Dębicy o mocy 400 kW. Planowane uruchomienie instalacji - 2017.


2016

Firma TRADE-OFF oferuje dla samorządów kompleksowe usługi:

1.Opracowanie analizy efektywności energetycznej obiektów i instalacji jednostek samorządowych, wskazanie szans i kierunków rozwoju odnawialnych źródeł energii w stosunku do konkretnych obiektów jak i całego obszaru jednostki samorządowej,

2.Wykonywanie audytów energetycznych oraz audytów efektywności energetycznej,

3.Przygotowanie Wniosków o dofinansowania poprawy efektywności energetycznej, termomodernizacji oraz przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (m.in. NFOSiGW, WFOSiGW, RPO 2014-2020).

4. Studia wykonalności oraz projekty.


2016

Firma TRADE-OFF oferuje dla samorządów nową usługę: Plany Gospodarki Niskoemisyjnej.

1.Opracowanie dla gminy "Planu gospodarki niskoemisyjnej" (w pełni zgodnego z wymogami PO Infrastruktura i Środowisko) wraz z niezbędną inwentaryzacją i analizami ekonomiczno - ekologicznymi oraz harmonogramem wdrażania i finansowania zapisów Planu.

2.Opracowanie bazy emisyjności i inwentaryzacji zużycia energii w gminie,

3.Promocja planów gospodarki niskoemisyjnej.

4.Organizacja i przeprowadzenie szkoleń.